Parlament

Od 2012 roku „Parlament Słubfurcki” spotyka się zawsze wtedy, gdy pojawiają się kwestie do omówienia ważne dla rozwoju wspólnego, polsko-niemieckiego obszaru miejskiego Słubfurtu. Każdy, kto przychodzi, automatycznie staje się radnym i otrzymuje jeden głos. Obecnie parlament obraduje na agorze miasta Słubfurt na „Brückenplatz | Placu Mostowym”.

Do 2011 roku „Parlament Słubfurcki” składał się z 15 radnych: 7 partii oddelegowywało do niego po 2 radnych, do tego dochodził jeden radny bezpartyjny. Słubfurcka Ustawa Zasadnicza określiła, że do utworzenia partii potrzebne są co najmniej dwie osoby ze Słubu i dwie osoby z Furtu. Do pierwszych wolnych wyborów w Słubfurcie, które odbyły się 11.07.2009 r. członkowie musieli się więc poznać na specjalnie zorganizowanych „szybkich spotkaniach” (speed dating), aby wpólnie utworzyć partie. Podczas spotkań wyłoniło się 7 partii, które zostały dopuszczone do wyborów: SPP (Słubfurcka Partia Poliglotów), SWG (Słubfurt Wspólnie Gemeinsam), LSP (Laborartory Słubfurt Party), Poliminis/Polimaluchy, POBG (Party Bez Ohne Granic), Die UnPartei.lichen / Partia Nie Partia, Die FForstpartei / Sojusz Leśny

ZeitBankCzasu

„CZAS TO PIENIĄDZ”
to właśnie chce urzeczywistnić ZeitBankCzasu. Wyobraźcie sobie, że powstaje wspólnota, w której indywidualne umiejętności mogą być wymieniane na podstawie jednostek czasu. Każdy może oferować usługi, które odpowiadają jego umiejętnościom i zainteresowaniom i otrzymywać za nie takie samo wynagrodzenie jak wszyscy inni. Różnice w wynagrodzeniu nie są zależne od pochodzenia czy poziomu wykształcenia. Decydujące znaczenie ma nie charakter usługi, lecz jedynie uzasadniony czas jej wykonywania. ZeitBankCzasu nagradza dobrowolne zaangażowanie na rzecz dobra publicznego Słubfurtu w Studzinie i Minutynie. Zarobione w ten sposób czaso-pieniądze można wymieniać na oferty innych.

Azyl w Słubfurcie

Wyobraź sobie, że potrzebujesz azylu. Szukasz nowej ojczyzny lub boisz się utracić swoją starą ojczyznę? Wszystko zaczęło się jesienią 2014 r., kiedy uchodźcy i inni mieszkańcy Frankfurtu i Słubic wspólnie stworzyli chór. Nie staliśmy się wielkimi śpiewakami, ale się poznaliśmy, śpiewaliśmy razem, imprezowaliśmy i wspólnie piknikowaliśmy, zaczęliśmy sobie nawzajem pomagać na różne sposoby. Zorganizowaliśmy zbiórkę ubrań i mebli, transport, pomoc prawną, wywiady, tłumaczenia, gotowanie, naprawy… i wiele innych. Od 2016 roku „Brückenplatz | Plac Mostowy” stał się dla wielu „Nowych Obywateli Słubfurtu” nową ojczyzną.

Azylum in Słubfurt

Śpiew kultur

Filmy

Sybiracy
Za czasów socjalizmu zabroniono im opowiadać o swoim losie. W trakcie drugiej wojny światowej, a nawet lata po jej zakończeniu, zsyłano ich gułagów, czyli obozów pracy na Syberii, ponieważ pochodzili z rodzin wielkich posiadaczy ziemskich (uznawano ich za tzw. “kułaków”), byli aktywnymi polskimi patriotami albo zwyczajnie dlatego, że wyrażali sprzeciw wobec nowego ładu. Kiedy pozwalano im po wielu latach powrócić do domów, ich małe ojczyzny niejednokrotnie leżały już w granicach Związku Radzieckiego, wobec czego nakazywano im osiedlanie się w regionie pogranicza polsko-niemieckiego. Od 1990 roku mogą swobodnie opowiadać swoją historię, choć bywają instrumentalizowani ze strony zwolenników państwa narodowego.

Śpiew kultur
Jesteśmy ludźmi z różnych kultur i chcemy razem zaśpiewać piosenki, które pamiętamy i kochamy. Jeżeli jesteśmy w stanie zaśpiewać razem, będziemy również w stanie żyć razem. Podróż jest daleka ale dobra piosenka skróci drogę. Więc dołączcie do nas, wyśpiewajcie wasze troski i waszą radość, śpiewajcie z nami i niech zabrzmią kultury.

Yusef yusef
yusef cooking at refugees home „Seefichten“

Plac Mostowy, agora Słubfurtu

Słubfurt istnieje tylko dlatego, że są mieszkańcy, którzy wierzą w to wyjątkowe miasto. Dlatego tak ważne jest, aby mieszkańcy Słubfurtu aktywnie je współtworzyli. Rozumiemy „Brückenplatz | Plac Mostowy” jako laboratorium dla społeczności artystycznej. Powstały na nim nowe struktury społeczno-polityczne, które sprawdziły się w naszym mikrospołeczeństwie: „Parlament Słubfurcki”, w którym każdy, kto przychodzi na publiczne obrady, automatycznie staje się radnym Słubfurtu i ma prawo głosu. Albo gremium „posiadaczy kluczy”, zrzeszające tych, którzy regularnie udzielają się na „Brückenplatz | Placu Mostowym” i otrzymali klucz do dawnej sali gimnastycznej oraz dostęp administratorski do naszego kalendarza wydarzeń. Obdarzono ich zaufaniem i odpowiedzialnością. Poza tym na „Brückenplatz | Plac Mostowy”, może przyjść każdy, przyłączyć się, wnieść i zrealizować swoje pomysły. Jest to miejsce umożliwiające działanie społeczności artystycznej: Rynek Słubfurtu na Placu Mostowym stanowi centralne miejsce dla wszystkich ludzi, którzy mieszkają w Słubicach i we Frankfurcie i szukają otwartej wspólnoty. Wiek nie gra roli.

Rynek Słubfurtu to kawiarnia spotkań BlaBla, gdzie przy
filiżance herbaty lub kawy możecie ze sobą porozmawiać.
Rynek Słubfurtu to FreeShop, z którego możecie wziąć to,
czego inni już nie potrzebują lub oddać to, czego sami już nie potrzebujecie.
Rynek Słubfurtu to Repaircafé, gdzie możecie sami naprawić
zepsute rzeczy i pomóc innym ludziom w naprawie ich rzeczy.
Rynek Słubfurtu to otwarty warsztat, w którym możecie podzielić
się swoimi umiejętnościami lub nauczyć się czegoś od innych.
Rynek Słubfurtu to wspólne biuro, z którego możecie korzystać.
Rynek Słubfurtu to nasz międzykulturowy ogród, w którym
również Wy możecie uprawiać swój kawałek ziemi.
Rynek Słubfurtu to miejsce na ognisko i grilla,
miejsce wypoczynku i rodzinnych uroczystości.